::Rzezba:: ::Rzezba:: ::Rzezba::
* ENGLISH *
VERSION
::Rzezba:: ::Rzezba:: renowacja renowacja renowacja
renowacja pozłotnictwo
   ::Rzezba::
pozłotnictwo pozłotnictwo
HOME
RENOWACJA
FOTOGRAFIA
MALARSTWO
ZŁOCENIA
RZE¬BA

KONTAKT
FIRMA
SŁOWNIK

Strony WWW
Wizualizacja 3D

slownik
Słownik terminów pozłotniczych.
Słownik
Snycerstwo
Snycerstwo - sztuka rzeĽbienia w drewnie, rodzaj rzemiosła artystycznego. Do rzeĽbienia w drewnie używa się specjalnych dłut, pobijanych knyplem. Dłuta te mog± to być płaskie (proste lub sko¶ne) albo o ostrzu w kształcie litery V lub U, dodatkowo dla wykonywania specjalnych cięć używa się dłut odpowiednio wyprofilowanych.
* Snycerka - artystycznie rzeĽbiony w drewnie element mebla lub wyposażenia wnętrza (np. boazerii).
* Snycerz - rzemie¶lnik specjalizujący się w rzeĽbieniu w drewnie.
ZŁOTO PŁATKOWE
Płatki złota występują o różnych barwach(czerwone,czerwonożółte, żółte, zielone, niebieskie, szare i białe).
Im mniejsza liczba karatów tym złoto jest bardziej zielonkawe.
Płatki złota o wymiarach 8x8 cm można kupić w tzw. książeczkach po 25 szt.
Rozróżniamy złoto płatkowe transferowe lub wiatrowe.
Różnica pomiędzy wymienionymi rodzajami złota jest taka, że złoto transferowe przylega do bibułki, co ułatwia pracę nawet na wolnym powietrzu.
SZLAGMETAL
Szlag metal zawiera w swoim skladzie 84-86% miedzi. Stop ten odznacza sie znaczna plastycznoscia. Mozna z niego wyklepywac platki o grubosci 1/800-1/2000mm. Sa one wyrabiane w trzech kolorach:
pomaranczowym, jasnopomaranczowym i cytrynowym. Zabarwienie zalezne jest od procentu zawartocci miedzi w stopie.
Nazwa szlag metal pochodzi od sposobu pakowania listków metalu, o wymiarach ok 15x15cm,w tzw "szlagi" zawierajace po 500 listków.
Platki szlagmetalu nie daja sie polerować. Mozna je nakladac metoda "na mixtion". Podobnie jak
pozostale odmiany nieprawdziwego zlota stopowego, nie sa one odporne na wilgoc powietrza , a takze na kwasy i lugi oraz na gazy. Dlatego tez wymagaja za
bezpieczenia warstwa ochronna , gdyz inaczej szybko ciemnieja.
PLATYNA
Platinum (Pt) ma srebrny połysk podobny do ołowiu. Topi się w temp 1773st C. Jest metalem ciężkim, bardzo odpornym na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych. Rozpuszcza się podobnie jak złoto, w wodzie królewskiej. Jest plastyczne. Obecnie platynę stapia się ze złotem i wykuwa folię, o przydatności której nie mamy jeszcze żadnych informacji.
KLEJ ZAJĘCZY
Klej zajęczy sprzedawany jest w formie prawie kwadratowych nieprzejrzystych płytek.
Klej ten odznacza się wieloma cennymi zaletami i jest wysoko ceniony przez pozłotników. Wprawdzie ma on ciemny kolor i mniejszą siłę sklejania, ale w porównaniu z klejem skórnym o wiele większą elastyczność. Takie same walory ma również klej króliczy.
Siła ¶cinania się galarety kleju zajęczego jest bardzo duża, w związku z czym wymaga ona mocniejszego podgrzania, aby uzyskać; stan płynny.
Tworzy nie tylko doskonałe grunty, lecz także nadaje się do klejenia pulmentu. Tak zwany klej pozłotniczy
TECHNIKI POZŁOTNICZE
Złocenie na mikstionie.
Mikstion lub miksjon (łac. mixus - mieszany) jest to werniks tłusty - wysoko gatunkowy pokost lniany z dodatkiem żywic używany jako warstwa zaprawy do przyklejania folii złotej. Jest to technika trwała, łatwa do wykonania i odporna na działanie wilgoci.
Złocenie na pulmencie.
Technika złocenia na pulmencie stosowana jest na przedmiotach znajdujących się we wnętrzach i to prawie wyłącznie drewnianych, natomiast rzadko na przedmiotach kamiennych lub na zaprawach wapiennych.
Sporządzanie pozłoty pulmentowej o powierzchni wypolerowanej błyszczącej wymaga wcze¶niejszego naniesienia wielu cienkich warstw pulmentu. Jest to technika kosztowna, trwała, jakkolwiek nieodporna na wilgo¶ć stąd nie nadająca się do pozłacania przedmiotów znajdujących się na zewnątrz. Ponadto jest techniką dosy¶ć trudna, wymagającą zręczno¶ci, staranno¶ci, czysto¶ci i do¶wiadczenia, jak również znacznego nakładu czasu. Po przeschnięciu poleruje się agatem.
Złocenia na papierze i innych giętkich powierzchniach - mixtion akrylowy
Mixtion akrylowy jest klejem zapewniajacym długą żywotność złoconej powierzchni.Nie wysycha i nie poleruje się go.
SZELAK
Uszlachetniona gumilaka, wydzielina żywiczna azjatyckich owadów zwrotnikowych z rzędu pluskwiaków, używana szeroko, zwł. dawn., do wyrobu płyt gramofonowych, w farbiarstwie, elektr., druk i papiernictwie. Etym. - nm. Schellack jw.; hol. schel łuska (rybia); nm. Lack lak(ier). (Słownik wyrazów obcych Władysława Kopalińskiego)
Z innych zródeł.
Wydzielina pluskwiaków (czerwców lakowych) na niektórych drzewach tropikalnych (np. południowoazjatyckich figowcach).
Ma postać cienkich płytek barwy żółtej (gatunek lemon), pomarańczowej (gatunek oranż) lub brunatnej (gatunek rubin).
Składa się głównie z estrów kwasów tłuszczowych.
Szelak jest nierozpuszczalny w wodzie, rozpuszcza się na gorąco w alkoholu.
Dzięki różnym metodom oczyszczania rozróżnia się szelaki: żółty, pomarańczowy, rubinowy, bielony, rafinowany bielony.
POLITURA
politura (niem. Politur z łc. politura /wygładzanie/ od polire, politum /gładzić; wygładzać/) technol. rozcieńczony roztwór żywicy naturalnej (szelak) lub syntetycznej w etanolu, stosowany do powlekania powierzchni drewnianych, tworzący równą błyszczącą powłokę. Politura to roztwór szelaku i alkoholu, którą tradycyjnie pokrywane są meble. Od 1820 roku z powodzeniem kładziono ją na "wysoki połysk". Jej idealnie równą powierzchnię uzyskuje się przez nałożenie nawet do 140 warstw.


rzeźba